Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Pogrzeb premiera

Na Powązkach Wojskowych z honorami pochowano premiera Józefa Oleksego. Żegnało go kilkaset osób. Mowę pożegnalną wygłosił Aleksander Kwaśniewski.

- Byłeś dla naszego pokolenia postacią symboliczną. W tobie widać było nasze rozterki. Pokolenie urodzone po II wojnie światowej było realistami, wierzyliśmy, że trzeba w narzuconym nam systemie zmienić to, co złe. Wiedzieliśmy, że zewnętrzny kostium, w który wepchnięto Polskę, jest nie do ruszenia, ale wierzyliśmy, że trzeba ją zmieniać od środka - mówił w długiej przemowie pożegnalnej A. Kwaśniewski. Według byłego prezydenta, J. Oleksy był dla lewicy ważnym drogowskazem dzięki jego umiarowi, zdolnościom polemicznym i wiedzy. - Będzie nam brakować twoich mądrych słów i ciepłych opowieści - mówił były prezydent, wyrażając też podziw dla J. Oleksego za to, że potrafił się podnieść z największych porażek i oskarżeń o agenturalność - bez odwetu czy chęci rewanżu.

Obrzędy pogrzebowe na cmentarzu prowadził abp Sławoj Leszek Głódź. W imieniu społeczności prawosławnej J. Oleksego żegnał prawosławny arcybiskup lubelski i chełmski Abel. Na koniec uroczystości na cmentarzu córka zmarłego Julia odczytała wiersz "Po balu" Cypriana Kamila Norwida. W uroczystości wzięło udział kilkaset osób. J. Oleksy spoczął obok gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

Były premier, były marszałek Sejmu i były szef SLD od kilku lat chorował na nowotwór. Zmarł w ubiegły piątek. W czerwcu skończyłby 69 lat.

« 1 »
oceń artykuł
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najnowszy numer

Nowy Numer 29/2018

22 lipca 2018

ks. Adam Pawlaszczyk

Punkt wyjścia

Pośród rozmaitych dociekań dotyczących współczesnego kryzysu wiary na czoło wysuwają się dwie interpretacje.

Więcej w Artykuł

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Tylko w Gościu