GN 2/2021 Archiwum

Fakty są uparte

W bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyła się gala rozdania Feniksów - prestiżowych nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Podczas sobotniego wieczoru 18 kwietnia wystąpił również papieski chór "Sistina".

W tegorocznej edycji Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich „Feniks" do 11 konkursowych kategorii („literacka”, „nauki kościelne”, „edytorstwo”, „książka dla dzieci”, „książka dla młodzieży”, „książka autora zagranicznego”, „tłumacz”, „seria wydawnicza”, „publicystyka religijna”, „multimedia” i „muzyka chrześcijańska”) nadesłano ponad 260 publikacji. Jeszcze rok wcześniej o wyróżnienia SWK ubiegały się publikacje ponad 60 wydawnictw. W 2015 r. swoje tytuły zgłosiły aż 72 oficyny.

Gala rozdania Feniksów była też oficjalnym zakończeniem XXI Targów Wydawców Katolickich i czasem podsumowania tegorocznego spotkania z katolicką literaturą i multimediami. Podczas targów swoje dzieła zaprezentowało 160 wystawców. Prócz wydawnictw polskich, prezentowały się oficyny z Francji i Włoch, ale przede wszystkim państwo Watykan, które było gościem honorowym.

Fakty są uparte   Po rozdaniu wszystkich nagród odbył się koncert sławnego Papieskiego Chóru kaplicy Sykstyńskiej "Sistina", który na galę przybył specjalnie z Watykanu Jakub Szymczuk /Foto Gość Podczas Gali Feniksów kard. Lorenzo Baldisseri, sekretarz synodu biskupów, mówił do wydawców o roli, jaką pełnią media katolickie. Przypomniał, że misja, którą wypełniają, jest ogromnie ważna, wymagająca mądrego zaangażowania:

- Zadaniem fundamentalnym w docieraniu do odbiorcy jest mądre prowadzenie, a nie dezorientacja. Robicie to z pasją, która przecież jest również misją. Za to wam dziękuję. Warto przypomnieć tu słowa św. Pawła, które doskonale odnoszą się i do współczesnych twórców mediów: "Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie".

Kardynał przypomniał też słowa papieża Franciszka, który zachęcał ludzi mediów do dialogu, do budowania mostów, ale bez przekraczania granic, bez relatywizacji pojęć i wartości.

Przeczytaj także:

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama