Warka była niegdyś miastem królewskim. Od 20 maja będzie się chlubić tym, że czci koronowaną Maryję, która od 400 lat wyprasza w tym miejscu cuda.
Sama świątynia o barokowej fasadzie wpisana jest jako dobro kultury w rejestrze zabytków. Posiada m.in. trzy barokowe konfesjonały i rokokową ambonę. Na sklepieniu świątyni znajduje się jedyna na Mazowszu rokokowa sztukateria, a w krypcie świątyni spoczywają szczątki książąt mazowieckich: Trojdena I, Siemowita II oraz księżnej Anny Danuty, co świadczy o wysokiej pozycji Warki w księstwie mazowieckim w XIV i XV w. W XVI w. w Warce było aż siedem kościołów, dziś pozostały dwa.
Samo miasto należy do najstarszych w Polsce, założone zostało między 1284 a 1321 r. Franciszkanie przybyli do Warki dzięki staraniom Katarzyny z Boglewic Trzebińskiej ok. 1626 r. To oni przywieźli ze sobą obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który szybko zyskał sławę wśród mieszkańców okolic. Wznoszenie obecnej świątyni murowanej rozpoczęto w 1632 r., a ukończono w roku 1746. W klasztorze wareckim w latach 1726 – 1728 przebywał O. Rafał Chyliński, beatyfikowany 9 czerwca