Nowy numer 3/2021 Archiwum

Darmowe naprawy dla seniorów

Zepsuta spłuczka, złamany klucz w zamku czy zatkany odpływ, dla starszych mieszkańców Wołomina nie są już problemem. "Złota rączka", pan Mirek potrafi przegonić nie takie smutki.

- Ja już sobie nie wyobrażam, żeby nie było takiej osoby, jak pan Mirek, który nam pomaga. Podłączył mi telewizor w kuchni, nasmarował skrzypiący zamek, wyregulował drzwi, które ciężko się zamykały. A jak przyszedł do baterii w łazience, to przy okazji naprawił mi krajalnicę, w której zepsuł się wyłącznik. No złoty człowiek, po prostu! - nie może się nachwalić Mirosława Dąbrowska, 75-latka z Wołomina, która bezpłatne naprawy już poleciła swoim sąsiadkom.

Program drobnych, bezpłatnych napraw dla seniorów podwarszawska gmina wprowadziła w marcu tego roku. Druga w Polsce, po Poznaniu, gdzie plan „Złota rączka” dla osób 65+ z powodzeniem działa od końca 2016 r . Wcześniejszy pilotaż w Wołominie pokazał, że takie usługi dla starszych mieszkańców są bardzo przydatne i pożądane.

- Wezwanie fachowca nawet do niewielkiej naprawy to często wydatek ponad stu złotych. Wielu starszych osób po prostu na to nie stać. Właśnie do nich skierowany jest projekt „Remont dla Seniora” - mówi Łukasz Marek, naczelnik Wydziału Planowania Rozwoju i Rewitalizacji w Urzędzie Miasta w Wołominie. I od razu dodaje, że program programem, ale ze jego sukcesem w gminie stoi konkretnie pan Mirek - doświadczony i doskonały fachowiec, ale także człowiek pogodny, skromny i otwarty na innych.

Mirosław Kubiak nie lubi, kiedy mówi się o nim „złota rączka”. Bo on swoje umiejętności nabywał latami, budując we Włoszech domy „pod kapcie”, czyli gotowe do wniesienia mebli. Z zawodu elektronik, uczył się tam hydrauliki, glazurnictwa, układania parkietów… Dlatego teraz niestraszna mu żadna domowa awaria.

W przeciwieństwie do jego klientów, seniorów po 65. roku życia, dla których niedomykające się drzwi, kapiący kran, nieszczelne okna czy zapowietrzony kaloryfer to problemy spędzające sen z oczu. Dla wielu starszych osób trudnością jest nawet wymiana przepalonej żarówki w lampie. I w tych przypadkach też pomocny okazuje się pan Mirek.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama