Nowy numer 4/2021 Archiwum

Zmarł ks. prałat Kazimierz Obrycki, profesor warszawskich seminariów

Ks. Kazimierz Obrycki był wykładowcą łaciny, greki oraz filologii patrystycznej. Wykładał w seminariach duchownych obu warszawskich diecezji oraz na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Duchowny zmarł 7 maja, po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 77 lat, z których 55 przeżył w kapłaństwie. Od 34 lat był rezydentem w parafii św. Marii Magdaleny na Bródnie.

Ksiądz Kazimierz Obrycki urodził się 21 czerwca 1941 roku w Klimaszewnicy. Pochodził z parafii św. Stanisława BM w Białaszewie (diecezja łomżyńska).

Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego 24 maja 1964 roku.

Studiował filologię klasyczną na Uniwersytecie Warszawskim, na tej samej uczelni doktoryzował się w zakresie nauk humanistycznych.

Śp. ks. Kazimierz Obrycki.   Śp. ks. Kazimierz Obrycki.
diecezja.waw.pl

Bezpośrednio po święceniach pracował jako wikariusz w parafii św. Mikołaja w Warce (1964-1967), następnie został rektorem kaplicy Niepokalanego Poczęcia NMP w Królikarni (1967-1970). Ze względu na powierzone mu obowiązki wykładowcy został rezydentem w parafii: św. Aleksandra w Warszawie przy Trakcie Królewskim (1970-1985), a następnie św. Marii Magdaleny na Bródnie.

W Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym pracował jako wykładowca języka łacińskiego w latach 1969-2000.

W latach 1977-2006 był starszym wykładowcą filologii patrystycznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego (dawna ATK). W Wyższym Seminarium Duchownym naszej diecezji wykładał języki łaciński i grecki w latach 2000-2016. Przez jego wykłady w ciągu bez mała 50. lat pracy profesorskiej przewinęła się większość alumnów seminariów duchownych diecezji warszawskich.

Ks. Profesor dał się poznać jako człowiek ogromnej wiedzy, wysokiej kultury osobistej, ale przede wszystkim jako pobożny, gorliwy, wrażliwy kapłan. Wymagający - ale w pierwszej kolejności od siebie samego.

Bp Kazimierz Romaniuk mianował go 24 grudnia 1993 roku kanonikiem honorowym kapituły katedralnej (od roku 2016 był już kanonikiem emerytowanym).

Pogrzeb kapłana odbędzie się 11 maja o godz. 14 w kościele św. Marii Magdaleny (ul. Echa Leśne 2) na Bródnie. Ceremonii pogrzebowej będzie przewodniczył bp Romuald Kamiński. Ciało Zmarłego spocznie na Cmentarzu Bródnowskim.

Inni zmarli ostatnio kapłani:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama