Nowy numer 17/2024 Archiwum

Co nam mówią nowi polscy błogosławieni?

Edukacyjna sesja wykładowa, poświęcona życiu i niezwykłej spuściźnie obojga kandydatów na ołtarze - matki Elżbiety Róży Czackiej i kard. Stefana Wyszyńskiego, odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

- Nie wierzę, że ta beatyfikacja bezpośrednio przełoży się na życie naszej wspólnoty Kościoła, ale możemy ufać, że przełoży się na życie indywidualne. Suma zmian pod wpływem tych postaci może dopiero przynieść zmiany - podsumowała dr Ewa Czaczkowska. Dodała, że w nauczaniu prymasa Tysiąclecia była odpowiedź na wszelkie dylematy, nawet naszych czasów. Rola Kościoła polega zaś na aplikowaniu go do dzisiejszego życia. Gdyby choć tylko 10 punktów Społecznej Krucjaty Miłości przebiłoby się do świadomości ludzi, jakość naszego społecznego życia bardzo by się zmieniła. Byłby to owoc tej beatyfikacji.

Ewa Czaczkowska zacytowała też słowa, które uznaje za najważniejsze spośród wypowiedzianych przez matkę Czacką: "Moim największym szczęściem jest, że jestem niewidomą. Cóż by ze mnie było, gdybym nie była kaleką".

- W Polsce katolickiej proces sekularyzacji będzie postępować, więc hasło dialogu z niewierzącymi będzie coraz częściej aktualne. Kościół być miejscem dialogu i musi go inspirować. Tego musimy uczyć się od nowych błogosławionych. Jeśli kiedyś miejscem tego inspirującego dialogu były Laski, tak dziś widzę tę rolę dla tego miejsca, Domu Arcybiskupów Warszawskich. Potrzeba tu permanentnego Dziedzińca Dialogu - podsumował red. Marcin Przeciszewski.

- Dialog to DNA i duch Lasek. Spotykanie się z innymi światopoglądami wprowadza nas na drogę prawdy. Nie znajdziemy jej na innej drodze - dodał bp Piotr Jarecki.

- Atmosfera intelektualna Lasek jest do odtworzenia. Dziś zdecydowaliśmy też, że w 2022 r. odbędzie się w Domu Arcybiskupów Warszawskich kolejny Dziedziniec Dialogu. Oprócz rzeczy nowych muszą być ożywione rzeczy, które już istnieją. Po beatyfikacji mogą więcej robić m.in. szkoły imienia Prymasa Tysiąclecia czy Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego - stwierdził na koniec kard. Kazimierz Nycz.

Organizatorem sesji edukacyjnej była Fundacja na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej, a partnerem organizacyjnym Katolicka Agencja Informacyjna. Edukacyjna sesja wykładowa odbyła się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wydarzenie dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

« 11 12 13 14 15 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy