Zmarł Władysław Gołąb. Strzegł testamentu bł. Matki Czackiej

Przez wiele lat był prezesem Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. Sam stracił wzrok w czasie wojny, w wieku 13 lat.

Władysław Lucjan Gołąb urodził się 12 kwietnia 1931 r. w Sulejowie. W trakcie II wojny światowej wybuch miny doprowadził do utraty przez niego wzroku. W 1955 r. zdał egzamin adwokacki i uzyskał uprawnienia adwokata jako pierwsza osoba niewidoma w Polsce.

Od końca lat 50. współpracował z Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. W 1973 r. wszedł do zarządu, a w 1975 r. wybrano go na prezesa tej instytucji, którym był do 2015 r. Duchowy spadkobierca Dzieła Lasek, stworzonego przez bł. Matkę Elżbietę Różę Czacką, ks. Władysława Korniłowicza i Antoniego Marylskiego pragnął doczekać beatyfikacji Matki Czackiej. Kiedy w ostatnich dniach sierpnia 2021 r. znalazł się w szpitalu na skutek zawału serca, prosił lekarzy, aby "zdążyli wszystko zrobić na czas", bo 12 września musi być na beatyfikacji... Zdążyli.

Zmarł Władysław Gołąb. Strzegł testamentu bł. Matki Czackiej   W 2013 r. Władysław Gołąb odebrał nagrodę Feniks przyznaną Towarzystwu Opieki nad Ociemniałymi i Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach w kategorii "Promocja człowieka i praca charytatywno-wychowawcza”. Tomasz Gołąb /Foto Gość

Wielu było dane doświadczyć Jego dobroci oraz troski o Dzieło i dziedzictwo Matki Czackiej.

"Obowiązek prezesa polega na tym, żeby umieć sobie dobrać ludzi odpowiedzialnych. Moja mądrość jest mądrością moich współpracowników. Człowiek, który uważa, że wie najlepiej, nic nie wie" - mówił w jednym z wywiadów. "Staram się strzec testamentu matki Czackiej, który jest testamentem realizacji życia w Ewangelii" - dodawał.

W okresie jego prezesury nastąpił rozwój infrastruktury Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach, m.in. po 1990 r. powstały Szkoła Podstawowa Specjalna w Rabce-Zdroju, Dom Małego Niewidomego Dziecka w Warszawie, a także liczne obiekty w samych Laskach. Przez wiele lat prowadził wykłady, seminaria i konferencje poświęcone w szczególności prawom osób niepełnosprawnych. Wcześniej, przez wiele lat współpracował wraz z żoną Justyną z ks. Leonem Kantorskim, wieloletnim proboszczem parafii św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej.

Wraz z Justyną Gołąb miał troje dzieci: Danutę, Jana i Michała. W 2011 r. małżeństwo zostało nagrodzone tytułem Honorowych Obywateli Miasta. Rok później prezydent RP Bronisław Komorowski z kolei odznaczył Władysława Gołąba Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..