Nowy numer 44/2020 Archiwum

Pożegnamy biblistę

Ojciec Jacek Oniszczuk SJ zginął 22 grudnia porwany przez lawinę śnieżną we Włoszech.

12 stycznia o godz. 11 w sanktuarium św. Andrzeja Boboli na Mokotowie odbędzie się pogrzeb tragicznie zmarłego o. Jacka Oniszczuka, szefa katedry teologii biblijnej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Kondukt pogrzebowy do grobowca ojców jezuitów wyruszy sprzed IV bramy Cmentarza na Powązkach o 12.30.

Śp. o. Oniszczuk SJ miał 51 lat, z których 29 przeżył w zakonie. Zginął 22 grudnia, porwany przez lawinę śnieżną w masywie Gran Sasso we włoskiej Abruzji. 

Urodził się 6 lipca 1966 r. w Lubartowie. Po maturze studiował najpierw przez trzy lata mechanikę precyzyjną na Politechnice Warszawskiej i 25 sierpnia 1988 r. wstąpił do zakonu jezuitów.

Nowicjat odbył w Gdyni i 26 sierpnia 1990 r. złożył pierwsze śluby zakonne. Potem studiował filozofię w Krakowie, a następnie przez dwa lata odbywał praktykę duszpasterską w Wydawnictwie Przeglądu Powszechnego oraz w ośrodku jezuickim w Falenicy. W 1995 r. rozpoczął studia teologiczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. 14 kwietnia 1998 r. przyjął święcenia diakonatu w kościele del Gesù przez posługę kard. Achille Silvestriniego, a 29 czerwca 1999 r. święcenia prezbiteratu w Warszawie, w sanktuarium św. Andrzeja Boboli, przez posługę abp. Józefa Kowalczyka, ówczesnego Nuncjusza Apostolskiego w Polsce.

Po zakończeniu studiów licencjackich wrócił na krótko do Polski i pracował przez rok w parafii św. Stanisława Kostki w Gdyni. Od 2002 r. powrócił do Rzymu i przygotowywał doktorat z teologii biblijnej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, który obronił 26 kwietnia 2006 r. Potem został skierowany na trzecią probację do Meksyku. Po jej zakończeniu powrócił ponownie do Rzymu i rozpoczął wykłady z teologii biblijnej na Gregorianum. 25 marca 2009 r. złożył w Rzymie uroczystą profesję zakonną na ręce ówczesnego o. Generała Adolfo Nicolasa SJ. Kontynuował wykłady na Wydziale Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, a od września tego roku był dyrektorem Departamentu Teologii Biblijnej.

Był cenionym wykładowcą i dobrym człowiekiem. W okresie wakacyjnym udzielał rekolekcji ignacjańskich. Czynnie uprawiał sport: wędrówki i wspinaczki górskie, biegi, pływanie.

Inni zmarli niedawno kapłani:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama