Wiele modlitw o uzdrowienie prowadzonych w kościołach zawiera poważne błędy i zagrożenia.
- Może okazać się, że poprawia zdrowia jest tylko chwilowa albo jest wynikiem emocji. Dlatego potrzebne są elementarne zasady rozeznawania, które na poziomie parafii czy wspólnot niestety przegrywają z chęcią podwyższenia atrakcyjności, spektakularności spotkań z modlitwą o uzdrowienie - ubolewał duchowny, apelując żeby cudowne zdarzenia poddawać rzetelnej ocenie rozumowej.
Nie zawsze tej rozwagi i czujności Kościołowi wystarczało. Ks. Kobyliński podał przykład uzdrowiciela Clive'a Harrisa, który przez 34 lata organizował seanse także w katolickich świątyniach, a pod koniec życia się do praktykowania okultyzmu.
Jako niekatolickie ks. Kobyliński uznał: przekonanie o grzechach pokoleniowych (dziedziczenie grzechów po przodkach), odprawianie spowiedzi furtkowej (zamykanie "furtek", które penitenet otworzył poprzez własne czyny lub czyny przodków, i które mogły stać się obszarami działania złego ducha; ta forma spowiedzi została zakazana przez Episkopat Polski), niektóre praktyki zagranicznych ewangelizatorów, spikerów, kaznodziejów (np. wykasływanie demonów podczas spotkań, wprowadzanie uczestników, także małoletnich, w odmienne stany świadomości), głoszenie tzw. Ewangelii sukcesu (mówiącej o tym, że wiara gwarantuje szczęście, zdrowie, powodzenie w interesach; natomiast choroba, niepowodzenia są skutkiem małej wiary) czy też nadmierne w ostatnich latach zainteresowanie demonami, opętaniem i egzorcyzmami.
Jak przyznał kolejny gość spotkania, ks. prof. Krzysztof Guzowski, profesor teologii dogmatycznej KUL-u, nadużycia w dziedzinie religii się zdarzają i do duszpasterzy oraz kierowników duchowych należy czuwanie nad wiernością doktrynie. Warto jednak dostrzegać w człowieku działanie Ducha Świętego, który jest dawcą darów, kształtuje w nas życie Boże, uzdalnia do porzucenia grzechu, do bliźniego.
- Powinniśmy głosić Ducha Świętego, a nie nadużycia! - mówił ks. prof. Guzowski.
Prowadzący spotkanie rektor PWTW ks. prof. Krzysztof Pawlina oraz wykładowca s. dr Judyta Pudełko PDDM zapowiedzieli, że kolejna "Duchowość dla Warszawy" odbędzie się 22 stycznia o godz. 19.
Relacje z poprzednich spotkań:
Czy możliwe są cuda w XXI w.? - Wykład z cyklu "Duchowość dla Warszawy
pwtwarszawa
Czy możliwe są cuda w XXI w.? - Wykład z cyklu "Duchowość dla Warszawy - wykład 2/2
pwtwarszawa
Czy możliwe są cuda w XXI w.? - Wykład z cyklu "Duchowość dla Warszawy - pytania
pwtwarszawa