Nowy numer 38/2022 Archiwum

Orszak Trzech Króli po raz 11.

Tegoroczny Orszak Trzech Króli wyruszy 6 stycznia w Święto Trzech Króli pod hasłem "Odnowi oblicze ziemi”.

Warszawski Orszak rozpocznie się na pl. Zamkowym o g. 12 modlitwą Anioł Pański transmitowaną prosto z Watykanu. Po niej kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski udzieli błogosławieństwa.

- Już na placu zamkowym na uczestników czeka wiele atrakcji m.in. dzieci bębniące na bębnach, taniec chińskiego smoka, taniec aniołków z szarfami, musztra Legionu Rzymskiego. Nowością będzie trębacz, który z wieży Zamku Królewskiego obwieści wyjście trzech króli z dziedzińca zamkowego - mówiła podczas konferencji prasowej Barbara Trzeciak, koordynator orszaku warszawskiego.

Przed królewskimi orszakami, w drogę do Betlejem, wyruszy Orszak Rodzinny, który będzie prowadzony przez Brzemienną Świętą Rodzinę z osiołkiem.

W drodze do stajenki królowie miną mansjony: Dwór Heroda - przygotowany przez grupę teatralną z Duszpasterstwa Akademickiego "Arka”, Gospodę - przygotowaną przez studentów z Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia”, Chóry Anielskie - chór ze Szkoły Sióstr Nazaretanek, Walkę Dobra ze Złem - przygotowaną przez Niepubliczne Gimnazjum Wyspa JP2 i szkoły im. ks. Jana Twardowskiego, Pasterze - przygotowani przez Teatr "Biedronka” działający przy szkołach Stowarzyszenia "Sternik”.

Każdy król inaczej będzie podróżował do Betlejem: Król Afrykański, w którego postać wcieli się pochodzący z Zambii ks. Davies Mukobekwa, przybędzie na wielbłądzie, Król Azjatycki, którego zagra Shelako Almeida przybędzie na platformie ciągniętej przez kulisów, a Król Europejski na tronie umieszczonym na rikszy, a jego orszakowi będą towarzyszyły alpaki prowadzone na smyczy przez dzieci.

Barwne orszaki przejdą Krakowskim Przedmieściem i ul. Królewską do pl. Piłsudskiego, gdzie oddadzą pokłon Dziecięciu. Następnie zostanie odczytana Ewangelia, a po niej wzorem ubiegłych lat do kolędy „Bóg się rodzi” zostanie odtańczony polonez.

Uczestnikom Orszaku zostaną rozdane korony i śpiewniki.

Organizatorzy przygotowali także wiele atrakcji dla najmłodszych m.in. grę miejską "W drodze do Stajenki”, konkursy, a także szopkę z żywymi zwierzętami.

Tradycyjnie na zakończenie ulicznych jasełek na pl. Zamkowym odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu chóru Centrum Myśli Jana Pawła II oraz warszawskich studentów.

Podczas orszaku prowadzona będzie zbiórka "Podaruj dzieciom wakacje”, z której dochód zostanie przekazany na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dla dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.

Czytaj także:

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy