22 bohaterów walczących o wolną Polskę, zamordowanych przez władze komunistyczne w mokotowskim więzieniu, zostanie pochowanych na Łączce.
Walczyli o wolną Polskę, najpierw z Niemcami, potem z komunistami. Zamordowani z wyroku sądu, po fikcyjnych procesach, ginęli nierzadko od strzału w tył głowy na terenie więzienia na Rakowieckiej.
To m.in. żołnierze Wojska Polskiego, którzy walczyli w wojnie obronnej 1939 r., następnie przechodzili do konspiracji i służyli w szeregach Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych czy poza okupowanym krajem w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie.
W latach 1946-1954 zapadło w Polsce kilka tysięcy wyroków śmierci, z których większość wykonano. Szacuje się, że łączna liczba straconych, zabitych w walce i zakatowanych w śledztwie sięga ok. 50 tys. osób. Cechą charakterystyczną dokonywanych mordów było ukrywanie ciał ofiar w nieznanych miejscach przez lata miejscach.
W wyniku prac Instytutu Pamięci Narodowej w kwaterze Ł i ŁII Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie w latach 2012-2017 ujawniono szczątki ok. 300 osób. Do tej pory udało się zidentyfikować 71 z nich. Poprzednia uroczystość pogrzebowa, podczas której pożegnano 35 zidentyfikowanych ofiar, odbyła się 27 września 2015 roku.
Uroczystość pogrzebowa rozpocznie Msza św. o 13.00 w katedrze Polowej Wojska Polskiego pod przewodnictwem biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka. Wcześniej kondukt z 22 trumnami przejedzie ulicami Warszawy z Cmentarza Północnego. Rozpoczęcie uroczystości pogrzebowych w Panteonie - Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych zaplanowano na 15.30. W pogrzebie udział wezmą rodziny żegnanych bohaterów, przedstawiciele władz, instytucji państwowych i organizacji patriotycznych.