Edukacyjna sesja wykładowa, poświęcona życiu i niezwykłej spuściźnie obojga kandydatów na ołtarze - matki Elżbiety Róży Czackiej i kard. Stefana Wyszyńskiego, odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich.
Referaty Bohdana Cywińskiego "Ogniem próbowane. Zmagania Kościołów w Europie Środkowo-Wschodniej w czasach komunizmu, wyjątkowość polskiej drogi" oraz "Prymas pięciu papieży: Piusa XII, Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła I i Jana Pawła II", wygłoszony przez dr. Andrzeja Grajewskiego przybliżyły kilkudziesięcioletnią posługę prymasa Wyszyńskiego na tle burzliwych wydarzeń historycznych drugiej połowy XX wieku. Z kolei w debacie zatytułowanej "Co nam dziś mówią nowi polscy błogosławieni?" wzięli udział: dr Ewa K. Czaczkowska (UKSW), bp Piotr Jarecki, Zbigniew Nosowski (Więź), Marcin Przeciszewski (KAI) oraz Anna Rastawicka (Instytut Prymasowski).
- Dla nas młodych kapłanów kardynał Wyszyński był wzorem kapłana, biskupa, patrioty. Wydawało mi się, że zasługuje, byśmy skoncentrowali się tylko na jego beatyfikacji. Patrząc jednak głębiej, odkryjemy sens tej wspólnej beatyfikacji z m. Czacką. Powołanie do świętości, choć dokonuje się na różnych drogach, jest zadaniem każdego człowieka. Ich dwie drogi doprowadziły do jednej świętości - mówił bp Piotr Jarecki, dodając, że beatyfikacja m. Czackiej i kard. Stefana Wyszyńskiego byłaby jeszcze bardziej symboliczna, gdyby dołączyć do niej także trzeciego Sługę Bożego z Lasek, ich wspólnego przewodnika duchowego, ks. Władysława Korniłowicza. Przyznał to samo kard. Kazimierz Nycz, zabierając głos na koniec sesji.