W Ząbkach Maryja błogosławi dzieciom nienarodzonym

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 05.04.2018 00:09

- To nie będzie stracona noc. To będzie czuwanie z Matką - mówił o. Stanisław Jarosz OSPPE w parafii Świętej Trójcy w Ząbkach. Oprócz modlitw i nabożeństw przy obrazie peregrynacji, odbędzie się specjalne błogosławieństwo dla matek w stanie błogosławionym.

Proboszcz ks. Dariusz Korbik wraz z bp Markiem Solarczykiem i duchowieństwem dekanatu zielonkowskiego, sprawowali Mszę św. na powitanie obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej Proboszcz ks. Dariusz Korbik wraz z bp Markiem Solarczykiem i duchowieństwem dekanatu zielonkowskiego, sprawowali Mszę św. na powitanie obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej
Joanna Jureczko-Wilk / Foto Gość

Błogosławieństwa mamom udzieli 5 kwietnia w południe bp Marek Solarczyk. Wcześniej, wieczorem 4 kwietnia biskup odprawił Mszę św. na powitanie obrazu w pierwszej z trzech ząbkowskich parafii - w kościele Świętej Trójcy. Licznie wzięli w niej udział mieszkańcy, siostry zakonne, bielanki, służba liturgiczna, parafialny chór, członkowie "Totus Tuus", wspólnot parafialnych i Związku Strzeleckiego, a także przedstawiciele władz miasta.

  • GALERIA Z NAWIEDZENIA W PARAFII - TUTAJ

Mszę św. współkoncelebrował również ks. Rafał Jarosiewicz, który wraz z zespołem ewangelizacyjnym przygotowywał parafię do odwiedzin cudownej ikony podczas niedawnych misji świętych.

W homilii bp Marek Solarczyk przypomniał, że w znaku ikony od ponad 60 lat Maryja przybywa do polskich parafii z "darem obecności, łaski, wiary, miłości, orędownictwa". I tak jak Ona, podczas zwiastowania, usłyszała słowo Boże, przyjęła je i wewnętrznie na nie się zgodziła, tak teraz oczekuje od swoich dzieci głębokiej wiary i szczerego zawierzenia. Przed kościołem, wraz z wiernymi na obraz oczekiwał bp Marek Solarczyk   Przed kościołem, wraz z wiernymi na obraz oczekiwał bp Marek Solarczyk
Joanna Jureczko-Wilk / Foto Gość

- Ten moment obecności Maryi w parafii jest chwilą, kiedy przychodzi Mama, staje przy dziecku i mówi: "Zaufaj". Popatrz na Mnie, posłuchaj i naśladuj... - dodał biskup Solarczyk, zachęcając do oddania Maryi całego swojego życia.

Jak podkreślił duchowny, to zawierzenie jest nam potrzebne na co dzień, kiedy - podobnie jak dwaj uczniowie idący do Emaus - na drogach naszego życia też mamy różne nadzieje, spostrzeżenia, zamiary, spodziewamy się, że sprawy potoczą się tak, a nie inaczej. A równocześnie, tak jak ewangeliczni dwaj uczniowie, mamy "oczy niejako na uwięzi". Z pomocą przychodzi nam Maryja, która chce nas przybliżyć do tajemnicy Bożego Słowa, zrozumienia woli Bożej i odkrycia bliskości Boga w Eucharystii.

 - Maryja uczy nas Eucharystii, bo to przecież Jej ciało i krew dały ludzką postać Zbawicielowi. Pod Jej sercem rozwijało się serce Syna Bożego. Ona jest źródłem tej tajemnicy przemienienia, która trwa do dzisiaj i w czasie każdej Mszy św. jest uobecniana - mówił bp Solarczyk. - Możemy więc poprosić Maryję: "Naucz mnie, aby również we mnie żyło ciało Twojego Syna, żeby Jego krew była siłą ożywiającą moje życie i by moje serce biło jak serce Jezusa". Po to, żeby inni spotykając nas, dotykali ciała Chrystusa, słuchając nas - usłyszeli słowo Boga, doświadczyli tego, że nasze serca biją mocą Ducha Świętego.

W następnych dniach kopia jasnogórskiej cudownej ikony nawiedzi dwie pozostałe parafie w Ząbkach: Zesłania Ducha Świętego i Miłosierdzia Bożego.

Czytaj także: