Błogosław nam, Matko, na Grochowie

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 23.05.2018 10:51

Maryja w kopii cudownego obrazu z Jasnej Góry przybyła do 35-tysięcznej parafii Nawrócenia św. Pawła.

Biskup Marek Solarczyk udzielił 55 osobom sakramentu bierzmowania Biskup Marek Solarczyk udzielił 55 osobom sakramentu bierzmowania
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Peregrynująca ikona przyjechała wieczorem 22 maja z parafii św Patryka na Gocławiu. W progach grochowskiej świątyni witali ją: proboszcz ks. Adam Szkóp, duchowieństwo dekanatu grochowskiego, siostry kanoniczki Ducha Świętego, kandydaci do bierzmowania, dzieci pierwszokomunijne oraz parafianie.

GALERIA Z NAWIEDZENIA PARAFII - TUTAJ

Na początku kazania bp Marek Solarczyk opowiedział zdarzenie, które spotkało go kilka godzin wcześniej. Na dróżce Parku Praskiego młody mężczyzna ukląkł i poprosił go o błogosławieństwo.

Ta scena skojarzyła się duchownemu z nawróceniem św. Pawła, z tytułem parafii, gdzie wieczorem miał powitać peregrynującą kopię jasnogórskiego obrazu Maryi. Biskup przyznał, że czas błogosławieństwa przyszedł na Szawła niespodziewanie, nagle, kiedy był w drodze, gdy jechał z misją przeciwną młodej wspólnocie chrześcijan.

To spotkanie z żywym Jezusem doprowadziło do głębokiego nawrócenia i przyjęcia chrztu.

- To jest tajemnica nawiedzenia. My dzisiaj pośród różnych doświadczeń, stajemy przed Maryją, którą Bóg stawia na naszych drogach w symbolu jasnogórskiego wizerunku - mówił bp Marek Solarczyk. - Teraz Matka mówi do każdego z nas: "To jest czas twojego spotkania Boga". Tak jak kiedyś Szaweł, mamy doświadczyć tego zatrzymania, przyklęknięcia, dotknięcia ziemi. Po to, żeby później z otwartym sercem przyjąć Boże błogosławieństwo. Dzieci pierwszokomunijne złożyły przed ikoną białe róże   Dzieci pierwszokomunijne złożyły przed ikoną białe róże
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Biskup dodał, że znakiem tego błogosławieństwa w majowy wieczór na Grochowie jest obecność Matki Bożej w znaku jasnogórskiego wizerunku. Tak jak przed wiekami niosła je Elżbiecie i Zachariaszowi, tak teraz w czasie peregrynacji, chce błogosławić każdemu, kto wychodzi Jej na spotkanie.

Biblijne sceny małżonków, którym Maryja przyszła pomóc w oczekiwaniu na narodziny dziecka czy czułej interwencji Matki na weselu w Kanie Galilejskiej, pokazują że również w naszym życiu wielkie dzieła Boże dokonują się w z pozoru nieznaczących sytuacjach i zdarzeniach, pośród codziennej krzątaniny, w spotkaniu z ludźmi wiary.

- Czas nawiedzenia jest także czasem umocnienia daru wiary, żebyśmy bez lęku, chcieli i potrafili ofiarować go innym - mówił bp Marek Solarczyk do 55 młodych, którym udzielił sakramentu bierzmowania.

Czytaj także: