Królewska droga krzyża

tg /AKW

publikacja 08.03.2023 18:06

- W odróżnieniu od dostępnej dla niektórych filozoficznej drogi rozumu, droga krzyża jest dla każdego. Wymogiem jest pokora wiary uczniów Chrystusa - mówił podczas wykładu z cyklu "Duchowość dla Warszawy" ks. prof. Jerzy Szymik.

Królewska droga krzyża Ks. prof. Szymik zwrócił uwagę także na inne elementy duchowości zmarłego papieża - dążenie do prawdy i odwagę. Mirosław Wiśniewski /Akademia Katolicka w Warszawie

Czy przynajmniej po części znamy profetyczne spostrzeżenia, esencjonalność myślenia i duchowe ciepło Benedykta XVI? Co z tej wielkiej syntezy teologii i duchowego bogactwa może dziś stanowić dla nas dziedzictwo, które umocni naszą wiarę? Problematykę głębi wiary i mistyki zmarłego niedawno papieża emeryta w ramach wykładu "(Nie)znana duchowość Benedykta XVI" podjął teolog z Uniwersytetu Śląskiego i znawca jego nauczania ks. prof. Szymik. Wykład otwarty z cyklu "Duchowość dla Warszawy" odbył się z inicjatywy Akademii Katolickiej 7 marca w auli Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

- Oryginalność podejścia do chrześcijaństwa zawiera się w rozumieniu go jako drogi, która staje się dostępna dla wszystkich. Królewska droga krzyża, w odróżnieniu od dostępnej dla niektórych filozoficznej drogi rozumu, jest dla każdego. Wymogiem tej drogi jest pokora wiary uczniów Chrystusa - mówił ks. prof. Szymik, dodając, że duchowość i teologia papieża Benedykta XVI to przede wszystkim propozycja modelu życia.

Według dogmatyka i poety, kolejnym elementem tej duchowości jest zgoda na cierpienie, które w świecie dotkniętym grzechem jest nie do uniknięcia. Zgoda na wierną, konsekwentną miłość oznacza zgodę na obecność cierpienia. Cytując papieża Benedykta, prelegent stwierdził: "Tam, gdzie nie ma zgody na przyjęcie cierpienia, czyli zgody na miłość, tam fiasko życia jest nieuchronne".

Miłość w tej duchowości to z kolei doświadczenie ekstatyczne, poprzez które człowiek "wychodzi" z siebie ku drugiemu. W tematyce miłości papież Benedykt XVI odwoływał się często do nauczania św. Bonawentury, dla którego teologia była miłością pragnącą poznawać Boga.

Ksiądz profesor Szymik zwrócił uwagę także na inne elementy duchowości zmarłego papieża - dążenie do prawdy i odwagę. Obrona i świadczenie prawdy są bardzo istotne dla chrześcijaństwa, w jej centrum bowiem zawsze spotykamy Boga. To z kolei wymaga wielkiej odwagi, która jest darem Boga.

Po konferencji prelegent odpowiadał na pytania uczestników wykładu i zachęcał do zapoznawania się z dostępną literaturą przybliżającą nauczanie Benedykta XVI. Kolejny wykład z cyklu "Duchowość dla Warszawy" odbędzie się 20 kwietnia.

Wszystkie poprzednie wykłady organizowane przez Akademię Katolicką w Warszawie są dostępne na YouTube. Pierwszy z serii dotyczył tematu "Duchowość a depresja", a gościem specjalnym był ks. dr Krzysztof Grzywocz, teolog duchowości i ceniony kierownik duchowy z Opola.

- Chcemy nie tylko prowadzić badania naukowe, ale również pomagać mieszkańcom stolicy znajdować odpowiedzi na pytania egzystencjalne. Mieszkańców Warszawy nurtuje wiele pytań o sprawy duchowe, dlatego wykłady mają charakter popularyzatorski - podkreśla rektor AKW ks. prof. Krzysztof Pawlina.

Nasze niektóre relacje z poprzednich spotkań: