Nowy numer 15/2024 Archiwum

Niech ta litania będzie codziennym pacierzem

- Z Maryją zwyciężymy każde zło i grzech który nas niszczy - mówił abp Henryk Hoser przed Cudownym Wizerunkiem w parafi św. Jana Pawła II w Radzyminie.

Z Maryją zwyciężymy każde zło i grzech który nas niszczy - podkreślił abp Henryk Hoser. Biskup warszawsko-praski modlił się przed kopią Jasnogórskiego Wizerunku, który w ramach peregrynacji po diecezji przybył do wznoszonego w Radzyminie sanktuarium św. Jana Pawła II.

W czasie Mszy św. abp Hoser podkreślił rolę Najświętszej Maryi Panny na drodze wiary mówiąc, że jest Ona najkrótszą drogą do Chrystusa. - To przez Nią, jak przez bramę, Jezus wszedł w ludzką egzystencję. Tak też przez Nią, pod Jej macierzyńską opieką zmierzamy do Niego, celu naszego istnienia - mówił.

Zwrócił uwagę, że Matka Boża obecna jest w historii każdego narodu, pokolenia, w historii każdego człowieka pozwalając mu zwyciężyć tam, gdzie on ze swoimi słabymi, ludzkimi siłami - nie jest w stanie się podnieść. - W Protoewangeli czytamy, że szatan może atakować ludzi, ale nie jest w stanie zniszczyć Królowej Nieba i Ziemi, Matki Bożej Zwycięskiej oraz Jej Syna, Jezusa Chrystusa, który pokonał demona poprzez Zmartwychwstanie. Ostateczne zwycięstwo Maryi nad największym wrogiem człowieka, którym jest demon, ukazuje nam już Apokalipsa św. Jana Apostoła - powiedział arcybiskup.

Zwrócił uwagę, że kult Matki Bożej Zwycięskiej jest bardzo żywy w Kościele. - Czczona jest pod tym tytułem nie tylko tu na Pradze, gdzie Jej interwencji przypisywany jest cud zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej 1920 roku, ale także oddaje Jej hołd Paryż, bo chroniła w XVII wieku Kościół we Francji przed rozpadem - zauważył abp Hoser.

Przypomniał, że czczona w wizerunku Pani Jasnogórskiej w roku 1977 roku otrzymała "płaszcz hetmański" - wotum Żołnierzy Niepodległości, który utkany jest z pamiątek sercu żołnierza najdroższych - pułkowych odznak i odznaczeń za bojowe męstwo. Zdobi go 272 symboli żołnierskiej służby - znaki orderowe niektórych pułków kawalerii oraz krzyże Virtuti Militari. Pod każdym z nich kryje się tajemnica miłości do Ojczyzny i żołnierskiego poświęcenia, które są nam niezwykle potrzebne, ponieważ jesteśmy Żołnierzami Jezusa Chrystusa, ponieważ jesteśmy gwardią przyboczną Najświętszej Maryi Panny - mówił biskup warszawsko-praski.

Na zakończenie zachęcał do zawierzenia swojego życia Bogu poprzez ręce Maryi przekonując, że jest Ona najczulszą Matką i orędowniczką. - Oddajmy się Jej z całym zaufaniem, jak to uczynił św. Jan Paweł II oraz kard. Stefan Wyszyński. Nie kryjmy przed Nią niczego bo jest "ucieczką grzeszników". Jest po to by wszystkie nasze złe zaszłości zlikwidować, napełniając swoją łaską, miłością, czułością, swoją bliskością. Ona jest naszą Matką zanim została Królową. Módlmy się zatem do Tej, która jest "Zwycięska", by przyszła nam z pomocą w naszej walce duchowej - mówił abp Hoser, dodając - Nie możemy tak łatwo ulegać, rezygnować, podlegać bezczynności czy bierności tam, gdzie trzeba walczyć, gdzie trzeba przeciwstawiać się złu. Niech litania do Matki Bożej Zwycięskiej będzie naszym codziennym pacierzem - prosił wiernych.

Najświętsza Maryja Panna czczona w wizerunku Matki Bożej Zwycięskiej jest patronką diecezji warszawsko-praskiej.

Nawiedzenie Ikony Jasnogórskiej w okolicy:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy