- Wiara nie jest akceptowaniem prawd objawienia, ale jest życiem według tych prawd - mówił przed kopią Jasnogórskiej Ikony proboszcz Lucynowa, przypominając hasło peregrynacji obrazu w diecezji warszawsko-praskiej, "Uczyńmy wszystko cokolwiek nam powie".
- Ufamy, że to wędrowanie umocni wiarę całego ludu w wierze naszych przodków, trwania przy naszych wartościach narodowych. Mamy nadzieję na zwycięstwo prawdy nad kłamstwem, miłością nad nienawiścią. Gdy patrzymy na Ciebie, znika chęć ciągłego narzekania, strach, pojawia się postawa zawierzenia. Gdy nawiedzały nas klęski żywiołowe, gdy przetaczały się przez nasz kraj wojny, upadały powstania i upadała nadzieja na wolność, nasi praojcowie wiedzieli, gdzie szukać wsparcia. Spieszyli na Jasną Górę i do innych sanktuariów. Nigdy nie zostali zawiedzeni. Maryjo, wzorem naszych praojców, wielkich Polaków, chcemy trwać przy Tobie. Zawierzamy ci sprawy narodowe, prosimy za polską rodzinę, która zawsze była, jest i będzie fundamentem narodu. Chroń nas przed zepsuciem osobistym i społecznym - prosił ks. Dariusz Niewęgłowski, proboszcz Lucynowa, żegnając wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej.
Kopia Jasnogórskiej Ikony, która od 2 września wędruje po parafiach diecezji warszawsko-praskiej przebywała w Lucynowie blisko dobę.
Obraz powitał 11 września abp Henryk Hoser. Po Mszy św. i Apelu Jasnogórskim czuwanie prowadziła m.in. młodzież z grupą modlitewną Gloriosa Trinita. Przez całą noc przy ikonie czuwali wierni okolicznych miejscowości: Deskurowa, Fidestu, Lucynowa i Tumanka, tworzący Koła Żywego Różańca.
Maryjną Pasterkę w intencji powołań odprawił pochodzący z tej parafii proboszcz powstającego sanktuarium św. Jana Pawła w Radzyminie, ks. Krzysztof Ziółkowski. W południe swoją Eucharystię przeżywały Matki w stanie błogosławionym i ich dzieci, a po Koronce do Bożego Miłosierdzia adorację poprowadziły dzieci pod okiem katechetki.
Mszę św. kończącą nawiedzenie parafii odprawił ks. Dariusz Niewęgłowski, proboszcz parafii św. Antoniego Padewskiego w Lucynowie.
Parafię erygował kard. Józef Glemp w 1986 roku z części parafii Niegów. Początki duszpasterstwa związane są z osobą ks. Witolda Świebody. 26 marca 1981 r. uzyskano zezwolenie na budowę kaplicy w Lucynowie, a we wrześniu 1983 r. zakupiono plac, na który przewieziono niewielką ilość materiałów budowlanych pozostałych po remoncie kościoła w Niegowie.
Ze względu na sytuację polityczno-gospodarczą początki budowy były trudne. Najpierw zbudowano murowaną kaplicę, w której sprawowano kult aż do 2000 r. Obecnie zwie się ona kaplicą Miłosierdzia Bożego i jest miejscem spotkań grup parafialnych, w jej dawnej zakrystii zaś mieści się kancelaria parafialna (czynna w soboty w godz. 10-11).
Już 1 września 1984 r. ośrodek został przekształcony w prawie-parafię. Kościół, według projektu arch. Feliksa Dzierżanowskiego z Warszawy, wybudowano w latach 1992-2000.
Kamień węgielny poświęcił i wmurował bp Kazimierz Romaniuk 4 maja 1992 roku, on także konsekrował świątynię 8 października 2000 roku jako wotum Roku Jubileuszowego.
Nawiedzenie Ikony Jasnogórskiej w okolicy: