Poświętne. Matko, trudno jest iść samemu i się nie zgubić

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 01.10.2017 12:19

Parafianie z Poświętnego pożegnali Czarną Madonnę, ale już wkrótce pojadą do Niej z rewizytą. "Nie chcemy się z Tobą rozstawać" - mówił przed peregrynującym obrazem proboszcz ks. Robert Kalisiak.

- Mam nadzieje, że wnuczek to wydarzenie zapamięta - mówi pani Teresa - Mam nadzieje, że wnuczek to wydarzenie zapamięta - mówi pani Teresa
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Parafianie z Poświętnego do nawiedzenia przygotowywali się poprzez tygodniowe misje święte, prowadzone przez Misjonarzy Świętej Rodziny. Do kościoła św. Jana Chrzciciela i św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Poświętnem kopia jasnogórskiej ikony przybyła w święto Świętych Archaniołów - Michała, Gabriela i Rafała. Powitał ją abp Henryk Hoser SAC, który następnie przewodniczył Mszy św. Ordynariusz warszawsko-praski podkreślił, że chociaż człowiek w walce ze złym duchem, który przewyższa go inteligencją i przebiegłością, ma niezawodną orędowniczkę - Maryję. Demon nad Matką Bożą nie ma żadnej władzy i wie, że "Niewiasta zmiażdży mu głowę".

Przez cały wieczór i następny dzień trwała modlitwa przy Matce Bożej w jasnogórskim wizerunku. - To było takie piękne.Tyle wzruszeń... Można było tak osobiście z Nią porozmawiać, oddać się w Jej opiekę - mówi pani Teresa. - Przyprowadziłam ze sobą wnuczka. Mam nadzieję, że małe dzieci, które przyszły z rodzicami i dziadkami, to wydarzenie zapamiętają.

- Uwielbiamy Cię, Matuchno najcudowniejsza... Przytul nas do swojego Serca - mówił proboszcz przed jasnogórskim obrazem   - Uwielbiamy Cię, Matuchno najcudowniejsza... Przytul nas do swojego Serca - mówił proboszcz przed jasnogórskim obrazem
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Żegnając wieczorem cudowny obraz, proboszcz ks. Robert Kalisiak dziękował Maryi za wielką miłość dla każdego człowieka, za wszystko, co dla nas czyni i wyprasza każdego dnia. 

GALERIA Z PEREGRYNACJI -  TUTAJ.

 - Chcemy za św. Janem Pawłem II powiedzieć Ci: "Totus Tuus" - "Cały Twój". I chociaż za chwilę Twój wizerunek stąd odjedzie, nie chcemy się z Tobą rozstawać. Pragniemy pozostawić Cię w naszych sercach, rozpalonych w czasie tego nawiedzenia Twoją miłością. Chcemy Ci powiedzieć: kochamy Cię, jesteś z nami, a my z Tobą! Uwielbiamy Cię, Matuchno najcudowniejsza... Przytul nas do swojego Serca - mówił proboszcz przed jasnogórskim obrazem.

- Matko, trudno jest iść samemu i się nie zgubić. Wspieraj nasze rodziny, nie pozwól im oddalać się od wiary, broń dzieci i młodzież od zepsucia i wrogich ideologii. Obiecujemy, że dołożymy wszelkich starań, by zachować wiarę w naszych rodzinach i naszych sercach. Naszą bronią będzie Różaniec święty - mówili, żegnając obraz, małżonkowie z Poświętnego.

- Matko naszych serc, Nauczycielko cichej, ukrytej ofiary, Tobie oddajemy w tym spotkaniu całe nasze życie, naszą miłość, pracę, nadzieję i cierpienia. Chcemy z Tobą iść drogą zawierzenia Jezusowi obecnemu i działającemu w Kościele. Prowadź nas Matczyną ręką - prosił proboszcz.

W podzięce za odwiedziny Matki i błogosławieństwo dla parafii mieszkańcy planują pojechać do Niej z rewizytą. 21 października odbędą dziękczynną pielgrzymkę na Jasną Górę.

Parafię w Poświętnem erygował biskup płocki Rafał Leszczyński 1 marca 1527 r. (według innych źródeł, wydzielono ją w 1445 r. z parafii Świętej Trójcy w Kobyłce). Do 1650 r. miejscowość nosiła nazwę Cygów, dopiero później część, w której znajdował się kościół, zaczęto nazywać Poświętnem. Pierwotny drewniany kościół, wystawiony w 1526 r., po dwustu latach zniszczyła wichura. Nowy z drzewa gotowy był w 1763. Przetrwał do 1939 r. Wtedy wraz z całą wsią spłonął podczas bombardowania. Już następnego roku na jego miejscu wzniesiono drewnianą kaplicę i budynki gospodarcze. Proboszcz ks. Marian Pełka w 1964 r. rozpoczął przygotowania do budowy kościoła murowanego. Po jedenastu latach starań, w 1975 r., władze wojewódzkie w Warszawie zatwierdziły projekt kościoła. Obecną świątynię zbudowano w latach 1976-1979, Poświęcił ją 1 lipca 1979 r. bp Władysław Miziołek.

Okoliczne miejscowości: