Parafianie z Poświętnego pożegnali Czarną Madonnę, ale już wkrótce pojadą do Niej z rewizytą. "Nie chcemy się z Tobą rozstawać" - mówił przed peregrynującym obrazem proboszcz ks. Robert Kalisiak.
- Matko, trudno jest iść samemu i się nie zgubić. Wspieraj nasze rodziny, nie pozwól im oddalać się od wiary, broń dzieci i młodzież od zepsucia i wrogich ideologii. Obiecujemy, że dołożymy wszelkich starań, by zachować wiarę w naszych rodzinach i naszych sercach. Naszą bronią będzie Różaniec święty - mówili, żegnając obraz, małżonkowie z Poświętnego.
- Matko naszych serc, Nauczycielko cichej, ukrytej ofiary, Tobie oddajemy w tym spotkaniu całe nasze życie, naszą miłość, pracę, nadzieję i cierpienia. Chcemy z Tobą iść drogą zawierzenia Jezusowi obecnemu i działającemu w Kościele. Prowadź nas Matczyną ręką - prosił proboszcz.
W podzięce za odwiedziny Matki i błogosławieństwo dla parafii mieszkańcy planują pojechać do Niej z rewizytą. 21 października odbędą dziękczynną pielgrzymkę na Jasną Górę.
Parafię w Poświętnem erygował biskup płocki Rafał Leszczyński 1 marca 1527 r. (według innych źródeł, wydzielono ją w 1445 r. z parafii Świętej Trójcy w Kobyłce). Do 1650 r. miejscowość nosiła nazwę Cygów, dopiero później część, w której znajdował się kościół, zaczęto nazywać Poświętnem. Pierwotny drewniany kościół, wystawiony w 1526 r., po dwustu latach zniszczyła wichura. Nowy z drzewa gotowy był w 1763. Przetrwał do 1939 r. Wtedy wraz z całą wsią spłonął podczas bombardowania. Już następnego roku na jego miejscu wzniesiono drewnianą kaplicę i budynki gospodarcze. Proboszcz ks. Marian Pełka w 1964 r. rozpoczął przygotowania do budowy kościoła murowanego. Po jedenastu latach starań, w 1975 r., władze wojewódzkie w Warszawie zatwierdziły projekt kościoła. Obecną świątynię zbudowano w latach 1976-1979, Poświęcił ją 1 lipca 1979 r. bp Władysław Miziołek.
Okoliczne miejscowości: