Szukajmy w naszym życiu radosnych tajemnic przejdź do galerii

Trwa nawiedzenie cudownej ikony w parafii Narodzenia NMP w Mińsku Mazowieckim.

Oczekiwali na Nią na granicy dwóch parafii. Kopia cudownej ikony Matki Bożej Jasnogórskiej została przekazana z rąk do rąk. W uroczystej procesji przynieśli ją parafianie wojskowo-cywilnej parafii św. Michała Archanioła.

Ikonę na powitanie ucałował biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk oraz proboszcz parafii Narodzenia NMP ks. Jerzy Mackiewicz. Następnie w różańcowej pielgrzymce ulicami miasta ikona wniesiona została do kościoła. Powitał ją proboszcz, rodziny, a dzieci pod Jasnogórskim obrazem złożyły kwiaty.

- Kiedy staję przy obrazie Matki Bożej, towarzyszy mi bardzo szczególna refleksja, która zachęca mnie i każdego z nas, do tego by przyjąć Jej obecność, w Jej obecności rozważyć tajemnice Jej życia. Aby również dzięki Niej przyjąć przychodzącego Księcia Pokoju Jezusa Chrystusa - mówił biskup.

Kaznodzieja zauważył, że nawiedzenie Jasnogórskiej ikony przypada w wyjątkowym dniu - w pierwszą sobotę miesiąca. - To dzień naszej szczególnej troski, aby odpowiedzieć na zaproszenie Maryi z Fatimy, alby wynagradzać Niepokalanemu Sercu Maryi. Jesteśmy także w dniu, kiedy cały Kościół świętuje tajemnicę Maryi jako Królowej Różańca - wyjaśnił.

Nawiązując do historii parafii przypomniał o czczonym w świątyni wizerunek Matki Bożej Anielskiej zwany także Matką Bożą Mińską - koronowany w 2000 r.

Nawiązując do Ewangelii o Zwiastowaniu i Nawiedzeniu, biskup Solarczyk zachęcił, by we własnym życiu odszukać "bogactwo tajemnic radosnych”. Ale także tajemnic światła, które symbolizuje m.in. paląca się przy ikonie świeca. - Czy to nie jest również ta niesamowita szansa, żebyśmy w tej naszej wspólnocie potrafili zobaczyć, jak ważnym momentem tajemnic światła jest właśnie to, że jesteśmy razem, że to światło wspólnoty, ono wtedy jaśnieje - mówił hierarcha.

Historia parafia narodzenia NMP sięga XV w. Ufundował go rycerz Janusz z Gościańczyc herbu Prus III.  W XVII w. kościół miński był jedną z najznakomitszych świątyń Mazowsza i posiadał w swym wnętrzu wiele dzieł sztuki. Były nimi m.in.: obraz Madonny w kaplicy rodowej Mińskich - przywieziony z Włoch przez Stanisława Mińskiego oraz dwa piękne obrazy w kaplicy Arynków.

Szczególną czcią wśród wiernych cieszy się wizerunek Matki Boskiej Anielskiej zwany też Matką Boską Mińską lub Panią Hallera. Z wizerunkiem tym związana jest postać gen. Józefa Hallera, który jako dowódca frontu północno-wschodniego armii polskiej w wojnie polsko-bolszewickiej, modlił się przed nim 12 sierpnia 1920 roku wraz ze swym sztabem o zwycięstwo naszego oręża.

W kościele znajduje się kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..