- Maryja jest patronką naszego niedowiarstwa – mówił bp Kazimierz Romaniuk, podkreślając że Matka Boża wierzy, iż Jej Syn poradzi sobie z każdym ludzkim zmartwieniem. Tak jak to było w Kanie Galilejskiej.
Ściany pokryte są polichromią ze scenami biblijnymi, wykonanymi techniką sgrafitto. W oknach prezbiterium umieszczono witraże ku czci św. Ignacego Loyoli i św. Mikołaja. Funkcję dzwonnicy pełni murowana brama cmentarza kościelnego z zawieszonymi trzema dzwonami: Maryja, Ignacy-Stanisław i Mikołaj. Kapliczka maryjna po prawej stronie dziedzińca kościelnego upamiętnia postać ks. Edmunda Smoleńskiego, który od święceń aż do śmierci nieprzerwanie służył w Dobrem (61 lat) i był budowniczym świątyni.
Po lewej stronie staraniem Solidarności Rolników Indywidualnych w pierwszą rocznicę beatyfikacji Jana Pawła II wzniesiony został pomnik ku jego czci. Po lewej stronie od wejścia umieszczono zaś na frontonie tablicę pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.
W granicach parafii św. Mikołaja Biskupa leżą: Dobre jako miasteczko z liczbą mieszkańców 1683 oraz wioski: Antonina, Brzeźnik, Brzozowica, Czarnocin, Drop, Duchów, Grabniak, Kąty Czernickie, Kobylanka, Makówiec Duży, Makówiec Mały, Osęczyzna, Pełkowizna, Poręby Nowe, Poręby Stare, Rakówiec, Rąbierz Kolonia, Rąbierz Wieś, Ruda Czernik, Rudno, Rudzienko, Rynia Nowa, Rynia Stara, Sołki, Tadeuszów, Walentów, Wólka Kobylańska i Wólka Kokosia.
Okoliczne miejscowości: