Nowy numer 18/2021 Archiwum

Na COVID-19 zmarł kolejny proboszcz archidiecezji warszawskiej

Ks. Krzysztof Kłosiewicz był proboszczem parafii w Wierszach w Puszczy Kampinoskiej.

Ksiądz Kłosiewicz, proboszcz parafii w sercu Puszczy Kampinoskiej, zmarł 12 kwietnia. Pochodził z parafii MB Królowej Polski w Warszawie-Aninie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1980 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego, w ostatnim roku wyświęconym przez Prymasa Tysiąclecia. Był wikariuszem m.in. parafii w Latowiczu (1980-1983), św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, w Zalesiu Dolnym, św. Mikołaja w Grójcu, Przemienienia Pańskiego w Radzyminie (1984-1987), św. Teresy na Włochach, Najświętszego Zbawiciela oraz Matki Bożej Królowej Pokoju na Młocinach. Zmarł z powodu zakażenia koronawirusem. Miał 67 lat.

Wpólnota w Wierszach, której proboszczem był od 11 lat, jest wyjątkowo związana z walką o niepodległość. Na terenie obecnej parafii toczono krwawe walki w czasie insurekcji kościuszkowskiej, powstań listopadowego i styczniowego, a przede wszystkim podczas II wojny światowej, zwłaszcza Powstania Warszawskiego. Puszcza dawała schronienie żołnierzom, miejscowa ludność życzliwie przyjmowała partyzantów pod swoje dachy. Stan liczebny zgrupowania przez cały okres powstania wahał się w granicach 2500-3000 osób. W Wierszach na placu apelowym księża kapelani odprawiali Msze św. polowe.

Kościół wzniesiony na miejscu placu apelowego partyzanckiego obozowiska Grupy Kampinos AK poświęcony został przez prymasa Wyszyńskiego w 1957 roku.

1 czerwca 2018 r. w kościele parafialnym Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Wierszach księża wyświęceni wraz z ks. kan. Kłosiewiczem, w tym bp Piotr Jarecki, świętowali 38. rocznicę kapłaństwa.

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona 24 kwietnia, o godz. 11 w parafii w Wierszach, po czym Ciało zostanie złożone na miejscowym cmentarzu. Msza święta będzie sprawowana na wolnym powietrzu.

Ostatnio zmarli kapłani:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama