Nowy numer 48/2022 Archiwum

Zmarł ks. Jan Świstak, wieloletni proboszcz Powsina

Doprowadził do koronacji papieskiej cudownego obrazu Maryi Tęskniącej Powsińskiej.

Ks. Jan Świstak był wikariuszem w parafiach: Kałuszyn, Krzemieni­ca, Żychlin, Nawrócenia Św. Pawła na Grochowie, św. Jana Kantego na Sadach Żoliborskich, a także kapelanem dominikanek w Zielonce. Następnie pełnił funkcję proboszcza w Żelechlinku, a potem - od 1983, przez 25 lat - u św. Elżbiety w Pow­sinie, gdzie po przejściu na emeryturę pozostał jako rezydent.

Urodził się 27 października 1937 r. w Skowronkach, w parafii Belsk koło Grójca, w rodzinie Stanisława i Anny z d. Jasińskiej. Po zdaniu matury (1954 r.) wstąpił do Seminarium Duchownego w Warszawie (praca magisterska w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim; doktorat w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie). Święcenia kapłańskie przyjął 25 czerwca 1961 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego.

W 1986 r. został odznaczony przywilejem noszenia rokiety, mantoletu oraz pierścienia. W październiku 1998 r. został prałatem-dziekanem Kapituły w Wilanowie, a od stycznia 2000 r. – także penitencjarzem Kapituły Wilanowskiej. Był dziekanem dekanatu mokotowskiego (lata 1985-1987), a następnie ursynowskiego (1987-2002).

Msza św. pogrzebowa za śp. ks. Jana Świstaka zostanie odprawiona w kościele parafialnym św. Elżbiety w Powsinie 9 czerwca, o godz. 14, po czym nastąpi pochówek miejscowym cmentarzu.

Ostatnio zmarli kapłani:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy