Nie żyje ks. Piotr Pawlukiewicz

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 21.03.2020 10:33

Dla wielu był początkiem wielkiej przygody z wiarą. "Głoszę dobrą nowinę o Bogu, który jest miłością. Biada mi, gdybym tego nie robił" - mówił o sobie.

Nie żyje ks. Piotr Pawlukiewicz Ksiądz Pawlukiewicz był cenionym rekolekcjonistą. Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Ksiądz Pawlukiewicz urodził się 10 kwietnia 1960 r. w Warszawie. Był doktorem teologii pastoralnej, ale przede wszystkim cenionym rekolekcjonistą, autorem książek i audiobooków o tematyce religijnej. Od 1992 r. mieszkał w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Nowym Mieście. Zmarł w nocy. Sam pisał o niebie: “To nie jest tak, że oni umarli, a my żyjemy. To oni żyją, a my umieramy” . 

Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, homiletykę w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i retorykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1985 r. ukończył Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął 2 czerwca 1985 roku. Przez dwa lata pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Wincentego à Paulo w Otwocku. W latach 1996-1998 był redaktorem naczelnym Radia Józef w Warszawie.

"Być świętym to postawić na Pana Boga. Na Jego program, chociaż on się niekiedy wydaje absurdalny i szalony. Zaufać, że On zawsze mnie przyjmie z powrotem i nigdy nie powie: »No to klops, tak narozrabiałeś, że ja już nie wiem, co zrobić«. On zawsze ma dla nas pomysł, drogę wyjścia, oderwania się od zła" - odpowiadał na pytanie Szymona Babuchowskiego w wywiadzie udzielonym półtora roku temu "Gościowi Niedzielnemu".

"To jak nastawić wewnętrzny kompas na niebo?" - dopytywał dziennikarz.

"Tu właśnie jest nasz moment wyboru. U aniołów dokonał się on w ułamku sekundy, oni wybrali natychmiast, w innej rzeczywistości - pozaczasowej. My natomiast mamy te siedemdziesiąt, osiemdziesiąt, czasem dziewięćdziesiąt lat, żeby wybrać. Niestety, nieraz tylko kreujemy się na wierzących, a w głębi serca mamy coś zupełnie innego. Chodzi więc o zmianę głębi serca. Nawet przyjemnie jest pochlipać przed telewizorkiem przy serialu. Ale Piotr zapłakał gorzko. Tu chodzi o dokopanie się do takiego smrodu w nas, że jak się go wypuści, to czuć w okolicy, że ktoś doznaje oczyszczenia, uzdrowienia. Zdejmuje się te opatrunki, szmaty, które zastępują bandaż, i razem z krwią wychodzi wszystko, co w człowieku niezdrowe. Trzeba dokopać się do kłamstwa, które często w sobie nosimy. Ksiądz Marek Dziewiecki powiedział kiedyś, że jedna jest istota na świecie, która się sama oszukuje - człowiek. Im ktoś jest bardziej inteligentny, tym inteligentniej się okłamuje. Dobrać się w tamto miejsce - to dopiero jest problem. A Pan Jezus dał nam wolność, sam wytyczył sobie linię - jak sędzia na murawie, przez którą nie może przejść. Patrzy, jak idziemy w złą stronę, ale nie zostawia nas samych. Wymyśla w naszym życiu niesamowite historie, żeby nas z tej drogi zawrócić" - odpowiadał rozchwytywany rekolekcjonista.

W latach 80. założył zespół Kontrast, wykonujący muzykę chrześcijańską w stylu soft rock. Głosił homilie w kościele Świętego Krzyża w Warszawie podczas transmitowanej przez radio Mszy św. o godz. 9 rano. Współpracował z Radiem Plus Warszawa, gdzie prowadził audycję "Katechizm poręczny", poświęconą przede wszystkim odpowiedziom na pytania słuchaczy o praktyczne aspekty wiary. Głosił także kazania dla studentów w warszawskim kościele św. Anny. Był prefektem alumnów Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie i prowadził wykłady z homiletyki dla alumnów. Był także kapelanem kaplicy w Sejmie RP i duszpasterzem parlamentarzystów.

Prowadził liczne rekolekcje zarówno w parafiach i kościołach, jak i stacjonarne dla grup uczestników - w wielu miastach Polski oraz dla środowisk polonijnych. Przez wiele lat zmagał się z chorobą Parkinsona. Ks. Pawlukiewicz przyznał, że o chorobie dowiedział się w 2007 roku.

„Że w tym życiu to nam życia ciągle mało” - ks. Piotr Pawlukiewicz
Maskacjusz TV

W grudniu 2019 r. kilka tysięcy internautów zgłosiło chęć podjęcia postu w intencji ks. Piotra Pawlukiewicza. Na facebookowych profilach „Dopóki walczysz - Konferencje ks. Piotra Pawlukiewicza” i „Kazania inne niż wszystkie” powstała inicjatywa podjęcia postu i modlitwy w intencji kapłana. "Ks. Piotr zmaga się z chorobą w ogromnej pokorze. Przez wiele lat robił to po cichu – nic o niej nie mówiąc, nie czekając na współczucie. W tej chwili wszyscy wiemy, że choroba jest nieustępliwa, powoduje coraz większe cierpienie. Potrzebne jest leczenie, operacje. Ksiądz też coraz więcej o niej mówi" – można było przeczytać na stronie wydarzenia.

Ks. Pawlukiewicz był autorem kilkunastu książek. Jego homilie i nauki rekolekcyjne publikowane na YouTube notowały rekordowe liczby odsłon. Ubarwiając swoje wystąpienia licznymi anegdotami i przykładami z życia. Wiele razy powtarzał, że Polsce bardzo dużo ludzi pochopnie osądza i oskarża innych.

- Najwięcej w Polsce mamy sędziów. Ludzie siedzą przed telewizorami i mówią: ten pajac, ten winny, ten niewinny, sześć lat karceru, zamknąć go. Mówimy: mój mąż jest niedobry, dyrektor niedobry, znam go, tyle lat z nim pracuję. Prokuratorów mamy dużo – mówił podkreślając, że Jezus kategorycznie zabronił ludziom sądzić innych.- Lubimy być lepsi, nawet jak jesteśmy bardzo nie lepsi. Nie wolno nam osądzać drugiego człowieka, bo go nie znamy. My stwarzamy rzeczywistość i widzimy to, co chcemy. Tylko Jezus ma prawo nas sądzić, bo tylko On jeden nas zna. Porównuj się do Pana Boga, do świętych – zalecał.

Książka ks. Piotra Pawlukiewicza „Wstań. Albo będziesz święty, albo będziesz nikim” (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak / Wydawnictwo RTCK) otrzymała w ubiegłym roku nagrodę XXV Targów Wydawców Katolickich. "To wyjątkowy poradnik dochodzenia do osobistej świętości. Zestaw pouczających wskazówek, jak radzić sobie z wewnętrznymi i zewnętrznymi kryzysami, jak nie poddawać się duchowej słabości, jak skutecznie zmierzać do obranego celu. Prawdziwe źródło mądrości, które warto wprowadzać w swoim codziennym postępowaniu, bo jak wytrwale przekonuje autor, świętość jest bez dwóch zdań ekstra i powinna kręcić każdego z nas. To lektura idealna zwłaszcza dla nastoletnich czytelników, bo świętość to po prostu odwaga, której młodym ludziom przecież nie brakuje" - brzmiało uzasadnienie.

„Katolik BMW” | ks. Piotr Pawlukiewicz
Maskacjusz TV

- Jego homilie przyciągały do kościołów tłumy - wspomina ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej. - Msza św. pogrzebowa odbędzie się 25 marca o 11.00 w kościele Nawiedzenia NMP w Warszawie na Nowym Mieście. Planujemy transmisję online. Ciało zmarłego Kapłana zostanie następnie złożone na Cmentarzu Powązkowskim - zapowiedział ks. Śliwiński.

Niedawno zmarli kapłani: