W Choszczówce Stojeckiej ks. inf. Jan Byrski wspominał wydarzenia sprzed 60 lat, gdy z innymi ministrantami "przemycali" Jasnogórską Ikonę tak, by nie wpadła w ręce esbeków.
Pierwszym administratorem ośrodka został ks. Jan Świerżewski, były proboszcz parafii św. Wincentego à Paulo w Otwocku. Zgodnie z planami w 2001 r. zalano fundamenty i rozpoczęto prace przy wznoszeniu kaplicy. Już w sierpniu 2002 r. budowla była pokryta dachem z blachy. Prace wykończeniowe i wyposażeniowe kaplicy i części mieszkalnej zakończono w marcu 2007 r. 19 marca 2007 r., we wspomnienie św. Józefa kościół, dzieło ks. inf. Jana Byrskiego i wspierającego go Waldemara Komody z Mińska Mazowieckiego zostało poświęcone. Dziś liczy kilkuset parafian, którzy ze łzami w oczach żegnali kopię Jasngórskiego Wizerunku.
- Musimy uświadomić sobie wielkość naszego nardu, który trwa przy boku Maryi. Wiele narodów europejskich gnie, bo zapominają kim jest matka i ojciec, wprowadzają nienawiść do dzieci poczętych i osób starszych. To tragedia Europy i nas się także w ten sposób zniszczyć, byśmy byli Europejczykami bez miłości do Boga i ojczyzny. Dziś przeżywacie tę peregrynację jako coś zwyczajnego: Maryja nawiedziła wszystkie okoliczne parafie, w Mińsku, Kołbieli, Grzebowilku, Rudzienku, Wielgolesie, Zamieniu czy Hucie Mińskiej i wędruje dalej do Chrośli, Żukowa, Królewca... To świadectwo naszej wiary, naszej miłości do Boga. Gdy Europa się wyludnia i ginie, my Polacy trwamy przy Bogu. Niech to nawiedzenie umocni nasze rodziny w wierności i powołaniu, wzajemnej miłości, która zaowocuje zgodą. Modlimy się, by nie zabrakło w naszym życiu błogosławieństwa, którego doznajemy przez opiekę św. Rodziny, św. Józefa i Maryi - mówił ks. inf. Jan Byrski.
Niesiony na ramionach strażaków z Choszczówki obraz został przewieziony w asyście wozów strażackich do parafii w Chrośli.
Czytaj także: