W Choszczówce Stojeckiej ks. inf. Jan Byrski wspominał wydarzenia sprzed 60 lat, gdy z innymi ministrantami "przemycali" Jasnogórską Ikonę tak, by nie wpadła w ręce esbeków.
Twórca i budowniczy kilku kościołów dekanatu Mińskiego, ks. inf. Jan Byrski mówi, że to chyba cud.
- Od 13 sierpnia nie odprawiałem Mszy św., bo nie byłem w stanie ustać na nogach. To Ona sprawiła, że dziś jestem z wami - mówił sędziwy kapłan, pokazując obraz Matki Bożej Częstochowskiej, peregrynującej po diecezji warszawsko-praskiej.
Kopia Cudownej Ikony żegnana była ze łzami przez parafian ośrodka duszpasterskiego pw. św. Józefa w Choszczówce Stojeckiej.
Jej administrator, ks. Robert Długosz na czas trwania nawiedzenia zgromadził przy ołtarzu 18 kapłanów, w tym z dalekiego Chicago, gdzie pracuje pochodzący z Choszczówki o. Zbigniew Pieńkos, redemptorysta prowadzący tamtejszą stację Radia Maryja. On też przygotował przez rekolekcje parafian do wizyty niezwykłego wizerunku.
W czasie Mszy św. ks. Jan Byrski wspominał niezwykłe wydarzenia sprzed 60 lat.
- Ikona od 60 lat i dwóch miesięcy na życzenie kard. Stefana Wyszyńskiego wędruje po Polsce. Zaczęło się to 26 sierpnia 1957 r. na Jasnej Górze. Byłem tam wówczas, jako ministrant. Pamiętam, że Jasnogórski Wizerunek zetknięty został z jego kopią pobłogosławioną przez papieża Piusa XII, co nazwane zostało pocałunkiem Matki Bożej. Ale Prymas Tysiąclecia od początku bał się, że komuniści będą chcieli przeszkadzać w wędrówce tego obrazu po naszym kraju. Wieczorem, gdy już mieliśmy odjeżdżać, do naszego autokaru kilku mężczyzn wniosło duży pakunek, zawinięty w koce. Nie wiedzieliśmy wówczas, że to nam przypadnie zaszczyt przewiezienia tego obrazu do Warszawy, najpierw na trzy dni do kościoła św. Jakuba przy pl. Narutowicza. Dopiero wówczas, gdy upewniono się, że jest bezpieczny, przewieziono go do archikatedry warszawskiej św. Jana Chrzciciela, skąd wyruszył w 60-letnią pielgrzymkę - wspominał kapłan, dzięki któremu powstał ośrodek duszpasterski w Choszczówce.
Erygował go abp Sławoj Leszek Głódź 1 lipca 2007 r., wydzielając go z terenu parafii św. Antoniego z Padwy w Mińsku Mazowieckim. W 1999 roku ks. inf. Jan Byrski nabył działkę w Choszczówce Stojeckiej, ogrodził i postawił krzyż. Bp Stanisław Kędziora 15 listopada 1999 r. poświęcił plac, krzyż i nowy obraz św. Józefa - patrona przyszłego ośrodka.
Zobacz także: