Patrzyli w niego jak w niebo. Pogrzeb ks. Stanisława Jurczuka
przejdź do galerii
Ks. Jan Sikorski z bp. Rafałem Markowskim pożegnali przyjaciela niepełnosprawnych. Spoczął w grobie kapłańskim w Milanówku.
W Mszy św. w parafii św. Jadwigi w Milanówku, z powodu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, wzięli udział jedynie najbliżsi.
YouTube
Ks. Stanisław Jurczuk urodził się 24 lutego 1957 r. Po ukończeniu w 1984 r. Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Józefa Glempa, a następnie ukończył studia podyplomowe na kierunku organizacji pomocy społecznej na Uniwersytecie Warszawskim.
W drugiej połowie lat 80. jako wikariusz parafii św. Józefa na warszawskim Kole zainicjował powstanie nieformalnej grupy „Rodziny specjalnej troski”. Skupiała ona rodziny mające upośledzone dzieci w różnym wieku i różnym stopniu. Jej początkowe działania zmierzały do zapewnienia osobom niepełnosprawnym należnego im miejsca w życiu parafii m.in. poprzez dostępność katechezy, możliwość przystępowania do sakramentów, uczestnictwo w liturgii oraz integrację w społeczności parafialnej.
Dynamiczny rozwój tego środowiska zaowocował w marcu 1995 r. utworzeniem Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej, na którego czele ks. Jurczuk stał aż do śmierci.
Ks. Jurczuk był członkiem sekcji Polityka Społeczna Narodowej Rady Rozwoju, od 1995 r. prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej, a od 1990 r. duszpasterzem niepełnosprawnych archidiecezji warszawskiej. W latach 1997-2001 był doradcą prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ks. Jurczuk był także laureatem wielu nagród za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.
Ostatnio był także dyrektorem Domu Rehabilitacyjno-Opiekuńczego w Milanówku prowadzonego przez Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej.