Wierni z parafii NMP Matki Kościoła pożegnali częstochowską ikonę.
Pożegnanie ikony w parafii NMP Matki Kościoła w Sulejówku.
Agata Ślusarczyk /Foto Gość
Parafianie sulejowskiej parafii przez trzy rekolekcyjne dni przygotowywali się na przybycie kopii cudownego wizerunku MB Częstochowskiej. Ostatniego dnia doby nawiedzenia, 3 grudnia zebrali się na Mszy św. dziękczynnej za dar nawiedzenia.
Kaznodzieja o. Marek Tomczyk, paulin przypomniał, że nawiedzeniu towarzyszy Ewangelia o cudzie w Kanie Galilejskiej, która uczy nas przede wszystkim zawierzenia.
- W zwyczaju semickim w sytuacji, gdy na weselu zbrakło wina, goście weselni powinni czuć się obrażeni i niektórzy mogliby wyjść. Ten barak dostrzega Maryja, nie chce dopuścić, by młodzi się skompromitowali. Ona wie do kogo trzeba iść z tym problemem i robi to bardzo dyskretnie - tłumaczył duchowny.
Kaznodzieja zwrócił uwagę na dość szorstką odpowiedź Pana Jezusa, którą można zinterpretować jako słowa: "zaprosili gości na wesele, to niech się teraz troszczą, czy to moja lub twoja sprawa”. I "zuchwałe” zaufanie Matki.
- Dlaczego to jest tak ważne, bo możemy wyciągać pewne wnioski dla naszego życia: nawet jeśli Pan Jezus odmawia, to w logice Matki Bożej i tak nie odmawia. Ona idzie w zupełnie innym kierunku. Zwróćmy uwagę na tę zuchwałość Matki Bożej, na to zaufanie, jakie kieruje pod adresem Pana Jezusa - mówił.
Na zakończenie kaznodzieja przypomniał ogromne znaczenie Maryi w dziejach naszego narodu. To na Jasnej Górze modliła się królowa Jadwiga, zawierzając Maryi losy naszego kraju, w kaplicy jasnogórskiej krzyżem leżał król Jan III Sobieski przed wyprawą na Wiedeń.
- Nie było by tylu wydarzeń, gdyby nie Ona. To wydarzenie peregrynacji jest historyczne, jest przełomowe dotyczące tylu wydarzeń w naszej ojczyźnie: mamy Matkę - Królową Polski - przypomniał.
Zachęcił także, by przez Maryję uczyć się zawierzenia Bogu. - Każda sytuacja jest do rozwiązania, ale najważniejszy jest kod dostępu, jakim jest zawierzenie - przypomniał.
Na zakończenie Mszy św. proboszcz odczytał Akt Zawierzenia Matce Bożej i pożegnał Maryję. Słowa pożegnania wypowiedziały także dzieci. Następnie na ramionach ojców ikona została przeniesiona do samochodu-kaplicy skąd wyruszyła do sąsiedniej parafii.
Sulejowska parafia jest jednocześnie sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Witając cudowną ikonę abp Henryk Hoser zwrócił uwagę, że Maryja przybyła do parafii "nasyconej" kultem Matki Bożej.
Abp H. Hoser SAC: Matka Boża nas pociesza (homilia 2 XII 2017 r.) Salve TV