Nowy numer 48/2023 Archiwum

Śp. ks. Janusz Strojny - wykładowca, duszpasterz i wzór dla studentów i alumnów

Wieloletni wicerektor i profesor w WMSD w Warszawie w kapłaństwie przeżył 54 lata. Wypromował prawie 170 magistrantów.

Wieloletni wicerektor i wykładowca w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, wikariusz i rezydent w kilku parafiach warszawskich i podwarszawskich, duszpasterz akademicki oraz jako katecheta i duszpasterz Zakładu dla Niewidomych w Laskach (1970-1985) zmarł 8 listopada w wieku 84 lat.

Ksiądz Janusz Strojny urodził się  20 lipca 1939 r. w Czerlejnie k. Poznania, w rodzinie Kazimierza i Heleny z d. Michalskiej. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1969 r. w Warszawie z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Prowadził badania teologiczne w zakresie eklezjologii. Doktorat na Akademii Teologii Katolickiej zdobył w 1984 r. Od 1987 roku podejmował wykłady w zakresie teologii dogmatycznej w warszawskim seminarium, a potem także na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie dla studentów świeckich, na Trzyletnim Studium Teologii dla Świeckich oraz w Prymasowskim Instytucie Życia Wewnętrznego. Był wikariuszem w parafiach w Izabelinie, w Laskach, duszpasterzem, a potem rezydentem w kościele akademickim Św. Anny na Trakcie Królewskim, a następnie rezydentem w parafii Św. Andrzeja Apostoła na Mirowie, Św. Jana Kantego i Św. Stanisława Kostki na Żoliborzu.

Od 1998 do 2007 r. był wicerektorem WMSD w Warszawie. Wypromował blisko 170 magistrantów. Prałat honorowy Jego Świątobliwości był oddanym wykładowcą, duszpasterzem i kapłanem, wzorem dla wielu studentów i alumnów.

Msza św. w intencji Zmarłego będzie odprawiona 14 listopada o 11.00 w kościele seminaryjnym Wniebowzięcia NMP i św. Józefa w Warszawie. Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona 15 listopada o godz. 12 w kościele Opatrzności Bożej w Poznaniu (ul. Gieburowskiego 6), po czym nastąpi złożenie ciała do grobu rodzinnego.

Ostatnio zmarli kapłani:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy