Nowy numer 09/2024 Archiwum

Zmarł ks. Kazimierz Apel

Budowniczy i twórca parafii Bogurodzicy Maryi w kwietniu skończyłby 90 lat. - Korzystaliśmy z mądrości ks. Kazimierza. W prostej wypowiedzi zawierał sedno - wspominają go parafianie.

Dzisiaj w nocy zmarł ks. prałat Kazimierz Apel. Budowniczy naszego kościoła i pierwszy proboszcz. Wieczny odpoczynek... - powiadomiła parafia Bogurodzicy Maryi na Jelon­kach Północnych na swoim profilu FB.

Zmarł ks. Kazimierz Apel   W 2005 r., po przejściu na emeryturę, ks. Kazimierz Apel został rezydentem w utworzonej parafii. Piotr Czuba /parafia Bogurodzicy Maryi

Zmarły duchowny był synem Leonarda i Stanisławy z d. Gontarskiej. Urodził się 25 kwietnia 1934 r. w Łomży. Święcenia kapłańskie przyjął 3 sierpnia 1958 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Pełnił posługę wikariusza w parafiach: Siennica, Krośniewice, Matki Bożej Królowej Świata na Ochocie, św. Zygmunta na Bielanach, Nawrócenia św. Pawła na Grochowie, Chrys­tusa Króla na Targówku, św. Wojciecha na Woli oraz Podwyższenia Krzyża Świętego na Jelonkach. 31 października 1984 r. został pierwszym proboszczem istniejącego od 1982 r. ośrodka duszpasterskiego na Jelonkach Północnych. Był organizatorem parafii pw. Bogurodzicy Maryi oraz budowniczym kościoła i domu parafialnego. Dom parafialny zbudowany w latach 1984-1986 przez ks. Kazimierza Apla został rozbudowany o drugie piętro i oddany do użytku w 2008 r. przez jego następcę ks.  Andrzeja Banaszka, obecnego proboszcza. W 1993 r. ks. Apel został odznaczony przy­wilejem noszenia rokiety, mantoletu i pierścienia. Od 2002 r. był kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej Wila­nowskiej. W 2005 r., po przejściu na emeryturę, został rezydentem w utworzonej parafii.

Msza pogrzebowa zostanie odprawiona 10 lutego o godz. 11 w kościele Bogurodzicy Maryi. Po jej zakończeniu Ciało zostanie złożone w grobie znajdującym się przed kościołem, przy pomniku św. Jana Pawła II.

Ostatnio zmarli kapłani:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy